بازگشت امید به سیستان و بلوچستان با درایت و توجه ویژه علی اوسط هاشمی

دسته: مقالات
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۹ تیر ۱۳۹۵
بازگشت امید به سیستان و بلوچستان با درایت و توجه ویژه علی اوسط هاشمی

استاندار سیستان و بلوچستان در سفر سه روزه اش به شمال استان و ماندن در کنار مردم و دیدار با سران طوایف و ریش سفیدان، روحانیون و جانبازان، جوانان ، کارآفرینان و اعضای شوراهای اسلامی و نیز حضور در مزار شهدا و دیدار با خانواده شهدای منطقه و همچنین با شرکت در مراسم نماز جمعه مردم شیعه و سنی آن سامان هم به درد دلهای آنان گوش داد و مشکلاتشان را از نزدیک لمس و بررسی کرد و هم از برنامه های دولت برای فقر زدایی، رونق تجارت و کشاورزی سخن گفت

سالها بود که هامون خشکیده بود و همراه آن  درخت امید و زندگی در منطقه ای که روزی انبار غله ایران بود به زردی و یاس گراییده بود. ازدو سال گذشته که انتظار رسیدن آب به لبهای تفتیده و زمینهای خشک اما حاصلخیز سیستان دلاور خیز به سر رسیده بود سیل مهاجرت از منطقه شروع و خطر خالی شدن مرز استراتژیک کشور با افغانستان از نیروی انسانی و بحران امنیتی منطقه را تهدید می کرد. توزیع کمکهای غذایی بین مردم و بخشودگی وامهای اعطایی به کشاورزان دیگر کارساز نبود. مسئولان قبل دچار روزمرگی و سردرگمی بودند و نمی دانستند برای نگه داشتن مردم و حفظ جریان حیات چه اندیشه ای بکنند.

تا اینکه پس از انتخابات ۹۲ تغییرات مدیریتی در استان آغاز شد و با اولین بازدیدهای استاندار جدیدسیستان و بلوچستان از منطقه به عمق فاجعه پی برده شد. باید تدبیری  اندیشیده می شد. نه دادن اعانه، نه بسته های تشویقی، نه شعار و امید واهی دادن دیگر کارساز نبود. بحث عزت مردم بود و حفظ حیات. تنها راه، احیا کردن پتانسیل های مغفول مانده منطقه بود که باید شناسایی و به جریان می افتاد. تنها منبع آبی باقی مانده که طی سالها خشکسالی پایداری خود را حفظ کرده بود چاه نیمه ها یا گودالهای طبیعی عظیمی بود که میلیونها متر مکعب آب را در خود ذخیره می کرد. اما رساندن آب به مزارع در دشت سیستان با وجود طوفانهای شن و تخریب کانالهای آبیاری و میزان بالای تبخیر در طول مسیر، کاری بس دشوار بود. تنها چاره ای که به فکر دولتمردان امید رسید رساندن آب به مزارع مردم با لوله بود که هم آنان را از لایروبی هر ساله انهار بی نیاز کند و هم مانع تبخیر آب در طول مسیر شود. اما لازم بود برای تمام استان این تدبیر صورت بگیرد تا هم باعث اختلاف بین مردم شمال و جنوب استان نشود وبحث تبعیض پیش نیاید و هم کشاورزی و امید در سراسراین استان پهناور رونق بگیرد. طرح آماده و تصویب شد. رساندن آب با لوله به ۱۴۶ هزار هکتاراز مزارع و باغات استان با آبیاری تحت فشار. اما با توجه به بحرانی بودن اوضاع شمال استان این طرح از آن منطقه شروع شد.با اجرای این طرح ۴۶ هزار هکتار از مزارع سیستان ظرف مدت ۳ سال با لوله آبیاری می شوند و مزارع و باغات منطقه تحت سیستم آبیاری تحت فشار قرار می گیرند که با پیگیری های فراوان استاندار و تیم کارشناسانش ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یافته است. این اعتبار۱۵۰۰ میلیارد تومانی معادل ۵ برابر کل بودجه سال گذشته استان و یک ششم بودجه استان از سال ۵۸ تا ۹۲ است که ظرف سه سال در منطقه هزینه می شود. نهایتا روز شنبه ۱۸ بهمن ماه در دومین سفر استاندار به منطقه سیستان در طول یک هفته و در مدت کوتاهی از آغاز مطالعات، تصویب طرح و تخصیص بودجه ،کلنگ اجرای آن در دهه فجر به زمین خورد تا مردم انقلابی آن سامان همراه با شرکت در شادی جشن های پیروزی انقلاب، شیرینی آغاز این طرح عظیم و رونق کشاورزی را بچشند و شاهد رونق دوباره کشت و کار در منطقه باشند و مردم کشور نیز بار دیگر طعم انگور یاقوتی نوبر این دیار را از سال آینده در دهانشان مزه کنند و ساقه های طلایی گندم بار دیگر در انبار غله ایران خودنمایی کند. استاندار به مردم زابل این نوید را داد که همزمان با شروع طرح آبرسانی به مزارع با لوله، مطالعه احداث کارخانه لوله سازی برای تامین لوله مورد نیاز و ایجاد اشتغال مردم تا زمان به بهره برداری رسیدن طرح آغاز شده است و این کارخانه با اعتبار اولیه ۵۵۰ میلیارد تومانی در منطقه رامشار زابل احداث می شود و ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه، این شهر را از رکود در آورده و امید و حیات را به آن بازگرداند. اجرای این طرح ها و برنامه ها در حالی صورت می گیرد که قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار رسیده و کشور از لحاظ درامدی در شرایط مساعدی قرار ندارد اما دولت به لحاظ تعهدی که برای توسعه مناطق کم برخوردار کشور دارد طرح های کلان در این منطقه را دنبال و پی گیری می کند.

استاندار همچنین برای رونق فعالیتهای مرز نشینان و شکل گرفتن تولید در روستاها به مردم مرزنشین منطقه پیشنهاد راه اندازی شرکت های تولیدی و تعاونی روستایی را داد و گفت دولت ۵ برابر سهم آورده اهالی هر روستا برای هر طرح وام قرض الحسنه می دهد. این طرح ها که بیشتر سرمایه آن از سوی دولت و با وام های بدون بهره تامین می شود باعث ماندگاری روستائیان و مرزنشینان در منطقه شده و مشاغل پایداری در کنار فعالیتهای کشاورزی ایجاد می کند.

اما تدبیرهای مدیران دولت امید به احیای کشاورزی و صنعت اکتفا نشده و باید فکری برای رونق کسب و کار کساد منطقه نیز می شد. نباید اشتباه بزرگ سالهای گذشته و ترسیم کشاورزی به عنوان تنها فاکتور توسعه منطقه تکرار می شد.  بازار بزرگ و دست نخورده افغانستان در همجواری این منطقه هدف قرار گرفت. علی اوسط هاشمی برای اولین بار ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی در منطقه سیستان را مطرح کرد. بسیاری این کار را شعار و اقدامی غیر عملی می دانستند. اما مطالعات طرح در کوتاه مدت و بدون هیاهو و جنجال آغاز شد. باید بندر بین المللی چابهار به افغانستان متصل می شد. نظام در سالهای گذشته هزینه های زیادی برای احداث پل بزرگ میلک بر روی رودخانه مشترک بین ایران و افغانستان و نیز متقاعد کردن تجار افغان برای حضور در بازار ایران و استفاده از بندر چابهار برای ترانزیت کالا هایشان به افغانستان متقبل شده بود اما حلقه اتصال چابهار به افغانستان و ایجاد پایلوتی برای بارانداز کالاهای صادراتی و ترانزیتی به افغانستان هنوز مفقود مانده بود. با پایان یافتن مطالعات طرح منطقه آزاد در سیستان، این طرح آماده ارسال به دبیرخانه مناطق آزاد و ویژه تجاری و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی شده است و این امید در دل مردم سیستان زنده شده است که درکنار رونق کشاورزی در سالهای  آینده شاهد رونق کسب و کار و فعالیتهای تجاری بین المللی ، ورود سرمایه به منطقه ، بازگشت مهاجران و ارزش یافت ملک و زمینهایشان بشوند.

استاندار سیستان و بلوچستان در سفر سه روزه اش به شمال استان و ماندن در کنار مردم و دیدار با سران طوایف و ریش سفیدان، روحانیون و جانبازان، جوانان ، کارآفرینان و اعضای شوراهای اسلامی و نیز حضور در مزار شهدا و دیدار با خانواده شهدای منطقه و همچنین با شرکت در مراسم نماز جمعه مردم شیعه و  سنی آن سامان هم به درد دلهای آنان گوش داد و مشکلاتشان را از نزدیک لمس و بررسی کرد و هم از برنامه های دولت برای فقر زدایی، رونق تجارت و کشاورزی سخن گفت. استاندار در دیدار با خانواده دو تن از شهدای منطقه گفت: شهدا بر گردن ما حق دارند و این دین و مسئولیت متوجه ماست که با کمک خداوند و خدمت رسانی به خانواده معظم شهدا بخشی از این دین و مسئولیت را جبران نماییم. مهندس هاشمی افزود: اگر امروز هر گامی در جهت خدمت رسانی به خانواده معزز شهدا برداریم، بازهم در مقابل شهیدان و خانواده معززشان مدیونیم. استاندارهمچنین یک مرکز بهداشتی درمانی را که در شهرستان نیمروز با اعتبار ۴ میلیارد ریالی احداث شده بود افتتاح کرد.

استاندار در نماز جمعه مردم زابل دوبار سفر رئیس جمهور به استان طی ۱۰ ماه گذشته را در حالی که بسیاری ازمردم استانهای کشور هنوز منتظر سفر اول رئیس جمهور به استانشان هستند نشان از توجه خاص دولت به این سامان دانست. ائمه جمعه شیعه و سنی شهر زابل نیز در سخنانی ضمن تشکر ازدو بار بادید استاندار از منطقه سیستان طی یک هفته و بررسی مشکلات مردم ، آنرا نشان از اهتمام ویژه دولت به مناطق کمتر برخوردار دانستند. حجت الاسلام کیخا، استاندار را فردی با تدبیر و با برنامه عنوان کرد که طی مدت کوتاه حضور در استان متفکرانه عمل نموده و با پی گیری امور اهتمام و دلسوزی خود را نسبت به مشکلان مردم و منطقه نشان داده است.

نماینده عالی دولت در استان در روز شنبه و در جمع مردم و مسئولان شهرستان زابل،دکتر عالی و حسینی نمایندگان مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و دکتر نوربخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی کشور بیمارستان ۵۵ تخت خوابی تامین اجتماعی این شهر را افتتاح کرد. برای ایجاد این بیمارستان و خرید تجهیزات آن ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است و دارای۳ اتاق عمل ، ۵ تخت آی سی یو، رادیولوژی و زایشگاه در ۴ طبقه احداث شده است و ۹۰ نفر پرسنل نیز برای فعالیت در این مجموعه گزینش شده اند. تاکنون نیز از زمان افتتاح آزمایشی آن بیش از ۷۵ هزار نفر از مردم منطقه در این بیمارستان درمان شده اند. استاندار بر استفاده از ظرفیت مازاد این بیمارستان برای درمان بیماران کشور افغانستان و راه اندازی توریسم درمانی در منطقه و ایجاد منبع درآمدی جدید تاکید کرد. دکتر عالی و حسینی نمایندگان مردم شهرهای شمالی استان نیز در آیین افتتاح این پروژه خواستار توسعه مراکز درمانی تامین اجتماعی در شهرهای تازه تاسیس، پوشش گسترده تر بسته های حمایتی، استفاده از نیروهای بومی در ادارات و رفع معضل بیکاری در منطقه شدند.

استاندار همچنین در دیدار با مردم شهر هامون از برنامه های دولت برای توسعه این منطقه سخن گفت و مسئولان را از گرفتار شدن در روزمرگی بازداشت و بر ایجاد نشاط و کارایی در امور تاکید کرد. وی مسئولان را به کارگشایی از مشکلات مردم، اخلاق مداری و تکریم مردم فراخواند. استاندار سیستان و بلوچستان، مردم را شایسته بهترین خدمت ها دانست و افزود: در خدمت رسانی به مردم دستگاه های اجرایی باید از تمام ظرفیت های خود استفاده کنند زیرا خدمت صادقانه با انگیزه دینی و اخلاقی ارزشمند است.

این سفر، دومین سفر استاندار سیستان و بلوچستان به منطقه سیستان طی یک هفته اخیر است که پس از برگزاری همایش با شکوه روز جهانی تالاب ها در شهر زابل انجام شده است. این سفر و برنامه های در دست اجرای دولت در منطقه سیستان و کلنگ زنی پروژه های بزرگ و حیاتی در منطقه بار دیگر امید را در دل مردم این منطقه زنده کرده است و انتظار می رود با راه اندازی پروژه های در دست اجرا، پس از سالها خشکسالی و مهاجرت بار دیگر شاهد رونق و حیات و بازگشت مردم به کار و فعالیت کشاورزی، صنعتی و تجاری در سیستان و بلوچستان باشیم.


نوشته شده توسط:امید بلوچستانی - 134 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳۷
برچسب ها: